WENEZUELA
WYPRAWA DO KORZENI RDZENNYCH KULTUR / WYPRAWA DO ŹRÓDEŁ / KOLUMBIA / WENEZUELA / 8 STYCZEŃ 2020

Czas do rozpoczęcia wyprawy:
„Podróż nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej.”
R . Kapuściński
WYPRAWA DO ŹRÓDEŁ
KOLUMBIA / WENEZUELA
STYCZEŃ 2020
Tym razem głównym celem naszej wyprawy są obszary Amazonii, położone na terytorium Wenezueli, spływ dopływami rzeki Orinoko i spotkanie z rdzennymi społecznościami Piaroa I Yanomami. Tradycyjnie już podczas kolumbijskiej części wyprawy, odwiedzimy karaibskie plaże, położone u zboczy gór Sierra Nevada, zamieszkiwane przez Indian Kogi. Odwiedzimy postkolonialne miasto portowe Santa Marta, spotkamy się z obrzędami tradycyjnej medycyny Yage, kultywowanej przez rdzennych mieszkańców Putumayo. Ta wyjątkowa wyprawa będzie pierwszą próbą połączenia podróży do dwóch sąsiadujących ze sobą krajów, gdzie tradycja i obrzędy rdzennych mieszkańców zachowały swój oryginalny charakter.
IDEA MIESIĘCZNEGO WYJAZDU
Pokonywanie dużych odległości, uwarunkowanych wielkością kraju oraz docieranie do najbardziej odległych zakątków Amazonii wymaga skupienia, sił i czasu. Nie jest to wyjazd turystyczno-rekreacyjny, ale duchow podróż, która wraz z upływem czasu, przemierzaniem kraju i spotkaniami z rdzenną kulturą, uruchamia w każdym z nas wewnętrzny proces zmiany.
Po mniej więcej 2 tygodniach przebywania razem otwierają się przed nami nowe przestrzenie, pozwalające widzieć rzeczy, które do tej pory, ukryte głęboko w podświadomości, nie były dostrzegane. W tym wymiarze czas ma działanie uzdrawiające i pozwala przyjrzeć się różnych miejscom w sobie, by na bieżąco wprowadzać w nich zmiany. Druga część wyprawy pozwala więc wykorzystać w praktyce nowo nabyte doświadczenia. Proces ten dodatkowo wspierany jest, dzięki stałemu kontaktowi z przepiękną dziką przyrodą i z roślinami medycznymi.
Z dala od turystów, infrastruktury, przetartych szlaków, kołysani do snu w hamakach przypominamy sobie to, co jest w nas, a co w miejskich realiach gdzieś nam umyka – połączenie i głęboki związek z naturą. To ona, wyostrzając zmysły i poszerzając percepcję, pogłębia naszą uważność i kontakt z samym sobą. W niej zawarte są odpowiedzi, które nosimy również w sobie. W procesie tym istotny jest fakt bycia z innymi.
Oprócz indywidualnej pracy nad sobą i obserwacji własnego procesu, wyprawa jest rodzajem alternatywnej trip community – wspólnego bycia i podążania za tym, co w naturalny sposób pojawi się we wspólnej przestrzeni. Własna przestrzeń poszerza się, stając się przestrzenią wspólną. Intuicyjnie zaczynamy wyczuwać coraz bardziej subtelne energie i tym samym otwierają się przed nami nowe możliwości poznania.
By świadomie uczestniczyć w tym procesie razem z innymi, oprócz autentyczności ważna jest też komunikacja i transparentność. Możliwość przyjrzenia się tym wartościom dadzą nam spotkania w kręgu, inicjowane w zależności od potrzeb pojawiających się w grupie. Krąg jest rodzajem żywego organizmu, przestrzenią uważności i bycia, gdzie przez wzajemne słuchanie i dzielenie się tym, co na daną chwilę jest dla nas ważne, dajemy uwagę sobie i innym. W ten sposób każdy zostaje wysłuchany, niczyje potrzeby nie zostają pominięte. Ucząc się siebie nawzajem, stajemy się częścią całości, w której wszystko dopełnia się i odbija w sobie.
Wsłuchiwanie się w siebie i w innych, doświadczając nieustającej zmienności świata, przynosi inspirację płynącą z bycia razem, z poszerzania granic i wymiany. Wspiera to rozwój nie tylko na osobistym poziomie, ale zaprasza do zmian w funkcjonowaniu w grupie. To, co w tym ważne, to zaufanie procesowi, żywe reagowanie na wydarzające się życie oraz oddanie chwili. Miękkość, oddech i odprężenie są kluczem do poszerzania percepcji, pozwalają porzucić lęk i otworzyć się na naturalny przepływ. Kluczem do odnalezienia siebie i swojego miejsca w świecie.
PLAN WYPRAWY I TRASA
Długość wyjazdu: 27 dni
Start: Bogota 8 styczeń
Zakończenie: Bogota, 3 luty
Dzień 1,2:
Przyjazd do stolicy Kolumbii, Bogoty — transfer do hotelu.
Poznamy innych podróżników. Podczas kolacji porozmawiamy o zasadach współpracy w grupie i omówimy szczegółowo program wyprawy.
O poranku wybierzemy się na ulice Bogoty, aby zwiedzić atrakcje, podczas pieszej wycieczki po historycznej części miasta. Naszym celem będzie słynne Muzeum Złota oraz wzgórze Monserrate, z którego roztacza się panorama 8-milionowej metropolii, oraz widok na potężny wulkan Tolima. Będzie to czas na zapoznanie się z lokalną kuchnią i licznymi miejscowymi ciekawostkami.
Dzień 3,4,5:
W południe wyruszymy w godzinną trasę w okolice Bogoty, gdzie spędzimy dwie noce na naszych pierwszych spotkaniach z medycyną Yage. Ceremonie prowadzi Taita Jesus Agreda Chindoy, syn Taity Floro.
Dzień 6-20:
WENEZUELA, SPOŁECZNOŚCI PIAROA I YANOMAMI- SPŁYW RZEKĄ ORINOCO 15 dni.
Po nocnym odpoczynku w hotelu rozpoczniemy podróż do Wenezueli.
Mimo wszelkich przesłanek i doniesień w światowych mediach, dotyczących obecnej sytuacji politycznej i ekonomicznej w Wenezueli, zakres naszej podróży obejmie terytoria, które przez naszych przewodników uznawane są za bezpieczne. Odwiedzimy rejony odległe od dużych miast i skupisk ludzi. Naszym celem będą bowiem miejsca, w których panuje tradycyjny styl życia, nieskażony działaniami współczesnego świata.
Trasa rozpocznie się w Puerto Careno, na granicy Kolumbii i Wenezueli. Po godzinnej podróży łodzią i przeprawie granicznej po drugiej stronie rzeki udamy się samochodami w głąb dżungli (2h jazdy od wenezuelskiej miejscowości Puerto Ayacucho).
Przewodnim tematem naszej wyprawy będą spotkania z dwiema indiańskimi społecznościami z głębokiej Amazonii: Piaroa oraz Yanomami.
https://en.wikipedia.org/wiki/Yanomami
https://cas.uab.edu/peacefulsocieties/societies/piaroa
Społeczność Piaroa znana jest również jako De ‘arua (mistrzowie lasu) i Wothuha (ludzie wiedzy). To prastary lud, mieszkający wzdłuż rzeki Orinoko i już samo dotarcie do ich domostw będzie zapewne emocjonującym przeżyciem.
Piaroa znani są jako strażnicy ceremonii Yopo oraz rytuału z tajemniczą rośliną Dada, w których arkana (jak i w inne swoje zwyczaje oraz historie przekazane przez przodków), wprowadzą nas podczas pobytu na ich terytorium w Yahuarapu. Oprócz Yopo oraz Dada poznamy ich tradycję picia Ayahuasca, którą nazywają tuhuipä. Przygotowują tę medycynę w nieco odmienny sposób, często łącząc ze spożyciem Yopo.
FILM O INDIANACH PIAROA: https://www.youtube.com/watch?v=BKzIFN6NVSk

Szamani Piaroa są odpowiedzialni za podtrzymywanie dostatku dla swojego centralnego domu ceremonialnego Churuata. Żona szamana oczekuje, aby pracował on dla całej rodziny, dla obfitości dzikich owoców i ryb w rzekach. „Narzędziami” używanymi przez szamanów Meñéruhua ludu Piaroa są Tytoń, Tuipa (Caapi), La Ñua (Yopo) i Dada oraz ich podstawowa i najważniejsza metoda — bardzo wysublimowane pieśni rodowe, które przekazywane są ustnie dzieciom przez rodziców, on zaś nauczyli się ich od swoich rodziców.
Zarówno szaman Meñéruhua, jak i jego towarzysze, podczas śpiewania uderzają zamkniętą pięścią w swoją klatkę piersiową, tak, by wydobywający się z niej dźwięk, odpowiednio wibrował. Pieśni te wykonywane są po to, by przekształcać strukturę wody, miodu, pożywienia lub nawet jadu węża, gdy ugryzie człowieka. W ostatnim przypadku, dzięki rytuałowi, trucizna zamienia się w słodki sok. Meñéruhua co drugi dzień śpiewają do wody, używając własnych nazw rzek i wodospadów, a procedura ta, w zależności od intencji, służy między innymi do zapobiegania i leczenia różnych chorób.
Po wizycie wśród u ludu Piaroa wyruszymy samolotem, a dalej łodziami na południe Wenezueli do drugiego, jeszcze bardziej odizolowanego ludu, Yanomami.
FILM O SPOŁECZNOŚCI YANOMAMI: https://youtu.be/SkK5I9PdfMI
Plemię to, zamieszkujące Brazylię i Wenezuelę, uważane jest za jedno z ostatnich żyjących niemal w zupełnej izolacji od cywilizacji Zachodu. Dlatego Yanomami i ich obyczaje wciąż otoczone są tajemnicą, a czasem niezrozumieniem. Mniej więcej połowa spośród nich egzystuje na obrzeżach osiedli i misji religijnych, pozostali żyją w ok. 400 skupiskach w dżungli. Język Yanomami różni się od pozostałych narzeczy Amazonii. Istnieją przypuszczenia, że Yanomami mogą być potomkami pierwszych mieszkańców Ameryki Południowej.
Będziemy mieli zatem niezwykłą okazję do poznania ich osobiście, mieszkając wraz z nimi w Shabono – wielkich okrągłych domach o średnicy ponad 50 m, w których żyje wspólnie cała osada, a nie tylko poszczególne rodziny. W każdej takiej chacie mieszka kilkadziesiąt rodzin. Każda z nich jest skupiona wokół własnego ogniska. Gość Yanomamich może się spodziewać, że gospodarz, dla okazania szacunku, ofiaruje mu na noc swoją żonę. Członkowie plemienia zajmują się myślistwem, łowią również ryby, niekiedy zatruwając wodę specjalnymi ziołami i korą. Znów będzie nam dane poznanie i spróbowanie ich medycyn, takich jak Yopo, Rape oraz niezwykle rzadkiej medycyny Epena, która wdmuchiwana jest do nosa. Lokalni wierzą, że ta roślina daje im siłę, a myśliwym zapewnia obfitą zdobycz.
Na koniec czeka nas niezwykły sześciodniowy rejs powrotny po rzece Orinoco oraz jej dopływach. Na ten czas naszym domem stanie się duża bezpieczna łódź, z obsługą lokalnych przewodników. Spać będziemy w hamakach, a żywić się tym, co sami przygotujemy. Będziemy również zatrzymywali się w rdzennych wioskach przybrzeżnych, by uczestniczyć w ceremoniach Yage, Mambe oraz Rape.
Po wyprawie wrócimy do Bogoty, gdzie po odpoczynku w hotelu, przygotujemy się do dalszej podróży ku karaibskim plażom Kolumbii.
Dzień 21, 22, 23:
Z Bogoty udamy się samolotem do najstarszego portowego miasta Santa Marta. Jest to pierwsza hiszpańska osada Kolumbii. Tutaj będziemy delektować się klimatem portowym i wyśmienitą kuchnią karaibską. Stąd udamy się przez deszczowy las do miejsca Playa Brava — odległego rezerwatu przyrody na wybrzeżu Morza Karaibskiego, w samym sercu Parku Narodowego Tayrona. Z tej plaży wyruszymy, by odwiedzić kolejne święte miejsca. Przewodzić nam będzie Mamo Manuel, który jest szefem społeczności Indian Kogi, zamieszkujących kilka pobliskich wiosek.
Zakwaterowanie mamy w hamakach (opcjonalnie w bungalowach).
Dzień 24-25:
Ostatni weekend naszej miesięcznej podróży spędzimy w Kalache, gdzie w otoczeniu gór i lasu, nad rzeką z wodospadem, w Maloce ceremonialnej odbędą się nasze dwie ostatnie ceremonie Yage – Ayahuasca, prowadzone przez Taitę Florentino Agreda, przewodnika ze społeczności Kamentza.
Dzień 26,27:
Powrót z Kalache do Santa Marta.
Cieszymy się naszym ostatnim wspólnym dniem, zwiedzając miasto. Będzie to czas na ostatnie zakupy i na refleksje przed lotem do Bogoty i zakończeniem naszej wyprawy w Bogocie 3 grudnia.
ORGANIZATOR I PRZEWODNICY WYPRAW
Darius Ślusarczyk
Opiekun grupy – przewodnik odpowiedzialny za logistykę.
Założyciel projektu, od roku 2010 organizuje wyprawy do Kolumbii, eksplorując lokalną kulturę i obyczaje. Przewodnik, obieżyświat, animator wydarzeń w Polsce, USA i Kolumbii, tłumacz hiszpańsko – i anglojęzyczny. Życie traktuje jak podróż, łącząc pracę zawodową z pasją. Muzyk, wolny duch, kochający ludzi, przyjaźni się z nauczycielami i przewodnikami, rdzennymi mieszkańcami Kolumbii i Meksyku. Praktykując na duchowej ścieżce, związanej tradycyjną medycyną Amazonii i Andów, poznaje starożytne techniki, które w naszej rzeczywistości okazują się sprawdzonymi narzędziami terapii i rozwoju.

Agata Algierska
Terapeutka i opiekun grupy.
Od wielu lat pracuje jako psychoterapeutka. Nazywa ten czas jej trzecim Życiem. Trzecim, bo zanim ukończyła szkoły psychoterapii i zaczęła pracować w tym zawodzie, w jej pierwszym Życiu w obszarze edukacji ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w klasie Ilustracji. W jej pierwszym Życiu zrobiła wystawę prac, zilustrowała kilka książek i stronę dla dzieci w poznańskiej Gazecie Wyborczej.
W drugim Życiu pracowała jako dziennikarka pisząc głównie do gazet. Ma na swoim koncie dziennikarskim programy radiowe oraz kilkadziesiąt autorskich programów telewizyjnych. To Życie zakończyła wiele lat temu, zaczynając robić warsztaty rozwojowe dla kobiet i prowadząc całoroczne grupy rozwojowe dla kobiet. To doświadczenia te skłoniły Agate do pogłębiania wiedzy w obszarze rozwoju, pomocy psychologicznej oraz psychoterapii.
Jej trzecie Życie ugruntowało się podczas szkolenia w Studium Psychoterapii w Laboratorium Psychoedukacji oraz podczas szkolenia Psychoterapii Psychoanalitycznej. Pobierała nauki odArnolda Mindella (POP) oraz od Josette ten Have-de Labije (ISTDP). W 2018 roku ukończyła szkolenie Somatic Expiriencing (praca z traumą), zaś obecnie jest w trakcie szkolenia SOMA Embodiment. Oba te szkolenia dotykają tematu ciała, życia w ciele i powrotu do poczucia autentycznego Self. Nie tylko do wiedzy, nie tylko do myślenia, ale odczuwania – i ugruntowania tego odczucia w sobie – swojego prawdziwego Ja.
W czasie wypraw Agata będzie wspierała proces grupowy, prowadziła spotkania po ceremoniach i pomagała w integrowaniu wglądów i doświadczeń związanych z ceremonialną pracą z Medycyną.
MoreWARUNKI UCZESTNICTWA:
KOSZT MIESIECZNEJ WYPRAWY
3800 USD* (15.000 zł)
CENA OBEJMUJE:
– wszystkie lokalne przejazdy, 5 przelotów w Kolumbii i Wenezueli
– noclegi
– wyżywienie
– opłaty za wydarzenia, warsztaty i ceremonie
– ubezpieczenie (Hestia lub Compensa)
– opłaty dla przewodników z niezbędnym doświadczeniem i sprzętem
– drobne zakupy.
CENA NIE OBEJMUJE:
– biletów lotniczych do Kolumbii
– osobistych wydatków.
WARUNKI UCZESTNICTWA:
– liczy się kolejność zgłoszeń
-wypełnienie formularza zgłoszeniowego
– wpłata zaliczki 5000 zl do 30 listopada