WYPRAWA DO KORZENI RDZENNYCH KULTUR /
WYPRAWA DO ŹRÓDEŁ BOGOTA / PUTUMAYO / SIERRA NEVADA / SANTA MARTA
– 3 GRUDZIEŃ 2019
Czas do rozpoczęcia wyprawy:
„Podróż nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej.”
R . Kapuściński
WYPRAWA DO ŹRÓDEŁ
BOGOTA / PUTUMAYO / SIERRA NEVADA / SANTA MARTA
KOLUMBIA GRUDZIEŃ 2019
Po raz kolejny zapraszamy Was do źródła – spotkania z Kolumbią i jej rdzennymi kulturami, a także z samym sobą. Podczas tego wyjazdu, oprócz wędrówek krajoznawczych przez dżunglę i odwiedzin w świętych miejscach terytoriów prekolumbijskich, przystąpimy do 9 ceremonii z medycyną Amazonii i Andów, prowadzonych przez uzdrowicieli pochodzących z rdzennych społeczności. W każdym z miejsc zatrzymujemy się na około 3-5 dni. Nasza wyprawa jest szczególnie skierowana do amatorów spędzania czasu na wolnym powietrzu w naturze. Jest to ekspedycja dla prawdziwych poszukiwaczy niebanalnych doświadczeń, otwartych nie tylko na to, co łatwe i oczywiste. Ta wyprawa umożliwi kontemplowanie bogactwa kulturowego tego kraju, a także przepięknej przyrody tej ziemi. Głównym punktem tej wyprawy są góry Sierra Nevada de Santa Marta, nazwane przez starszych braci – przodków, rdzennych mieszkańców Kogi „Sercem świata”. Będziemy mogli podziwiać jeden z najbardziej niezwykłych i rzadkich widoków: jednocześnie ocean i górskie szczyty pokryte śniegiem.
IDEA MIESIĘCZNEGO WYJAZDU
Pokonywanie dużych odległości uwarunkowanych wielkością kraju, oraz docieranie do najbardziej odległych zakątków Amazonii wymaga skupienia, sił i czasu. Nie jest to wyjazd turystyczno-rekreacyjny, ale podróż duchowa, która wraz z upływem czasu, przemierzaniem kraju i spotkaniami z rdzenną kulturą, uruchamia w każdym z nas wewnętrzny proces zmiany.
Po mniej więcej 2 tygodniach przebywania razem otwierają się przed nami nowe przestrzenie, pozwalające widzieć rzeczy, które do tej pory, ukryte głęboko w podświadomości, nie były dostrzegane. W tym wymiarze czas ma działanie uzdrawiające i pozwala przyjrzeć się różnych miejscom w sobie, by na bieżąco wprowadzać w nich zmiany. Druga część wyprawy pozwala więc wykorzystać w praktyce nowo nabyte doświadczenia.Stały kontakt z przepiękną dziką przyrodą i z roślinami medycznymi wspiera i wzmacnia ten proces.
Z dala od turystów, infrastruktury, przetartych szlaków, kołysani do snu w hamakach przypominamy sobie to, co jest w nas obecne, a co w miejskich realiach gdzieś nam umyka – połączenie i głęboki związek z naturą. To ona, wyostrzając zmysły i poszerzając percepcję, pogłębia naszą uważność i kontakt z samym sobą. W niej zawarte są odpowiedzi, które nosimy również w sobie. W procesie tym istotny jest fakt bycia z innymi.
Oprócz indywidualnej pracy nad sobą i obserwacji własnego procesu, wyprawa jest rodzajem alternatywnej trip community – wspólnego bycia i podążania za tym, co w naturalny sposób pojawi się we wspólnej przestrzeni. Własna przestrzeń poszerza się, stając się przestrzenią wspólną. Intuicyjnie zaczynamy wyczuwać coraz bardziej subtelne energie i tym samym otwierają się przed nami nowe możliwości poznania.
By świadomie uczestniczyć w tym procesie razem z innymi, oprócz autentyczności ważna jest też komunikacja i transparentność. Możliwość przyjrzenia się tym wartościom dadzą nam spotkania w kręgu, inicjowane w zależności od potrzeb pojawiających się w grupie. Krąg jest rodzajem żywego organizmu, przestrzenią uważności i bycia, gdzie przez wzajemne słuchanie i dzielenie się tym, co na daną chwilę jest dla nas ważne, dajemy uwagę sobie i innym. W ten sposób każdy zostaje wysłuchany, niczyje potrzeby nie zostają pominięte. Ucząc się siebie nawzajem, stajemy się częścią całości, w której wszystko dopełnia się i odbija w sobie.
Wsłuchiwanie się w siebie i w innych, doświadczając nieustającej zmienności świata, przynosi inspirację płynącą z bycia razem, z poszerzania granic i wymiany. Wspiera to rozwój nie tylko na osobistym poziomie, ale zaprasza do zmian w funkcjonowaniu w grupie. To, co w tym ważne, to zaufanie procesowi, żywe reagowanie na wydarzające się życie oraz oddanie chwili. Miękkość, oddech i odprężenie są kluczem do poszerzania percepcji, pozwalają porzucić lęk i otworzyć się na naturalny przepływ. Kluczem do odnalezienia siebie i swojego miejsca w świecie.
PLAN WYPRAWY I TRASA
Długość wyjazdu: 31 dni
Start: Bogota, 3 grudzień 2019
Zakończenie: Bogota, 2 styczeń 2020
Dzień 1-2:
Przyjazd do stolicy Kolumbii, Bogoty — transfer do hotelu.
Poznamy innych podróżników. Podczas kolacji porozmawiamy o zasadach współpracy w grupie i omówimy szczegółowo program wyprawy.
O poranku wybierzemy się na ulice Bogoty, aby zwiedzić atrakcje podczas pieszej wycieczki po historycznej części miasta. Naszym celem będzie słynne Muzeum Złota oraz wzgórze Monserrate, z którego roztacza się widok na 8-milionową metropolię oraz na potężny wulkan Tolima. Będzie to czas na zapoznanie się z lokalną kuchnią i licznymi miejscowymi ciekawostkami.
Dzień 3-5:
Po śniadaniu w hotelu czeka nas transfer na lotnisko, skąd udamy się na południe Kolumbii, do miejscowości Pasto. Dalej podążymy do Doliny Sibundoy, położonej w kolumbijskim regionie Putumayo, tuż przy granicy z Ekwadorem. Tu spędzimy kilka dni w towarzystwie lekarza medycyny naturalnej Taity Floro, gdzie spotkamy się z tradycyjnymi ceremoniami Yage- Ayahuasca. Poznamy zakątki Doliny Sibundoy i udamy się na całodniowy trekking do krateru wygasłego wulkanu, by wykąpać się w strumieniach gorącego wodospadu. W miasteczku będziemy mogli zobaczyć warsztaty rękodzieła oraz pracownie malarskie lokalnych artystów oraz posłuchać wykładu na temat roślin medycznych z tego regionu.
Dzień 6-9:
Po ceremoniach z Taita Floro, poprzez wschodnie koldyriery Andów i spektakularną trasą “Skok Śmierci”, udamy się do miejscowości Yungllio, położonej w pięknym naturalnym środowisku w środku lasu, w górach. Mieszka tu niewielka społeczność rdzennych Indian Inga, żyjących w tzw. „Piemonte Amazonico” nad rzeką Caqueta, gdzie panuje klimat półtropikalny. Będziemy więc spali w hamakach i jedli pożywienie przygotowane na wolnym ogniu. W towarzystwie przewodnika społeczności Inga – Taity Ernesto i jego rodziny – będziemy mogli wziąć udział w kolejnych ceremoniach z medycyną Yage. Po relaksacji w hamakach zwiedzimy okolicę, pobliskie rzeki i wodospady, by dalej w ciągu dnia uczestniczyć w warsztatach rękodzieła oraz w rytuale Temazcal (Szałas Potu), prowadzonym przez szamana Renato Lamat Espectral, przewodnika czerwonej ścieżki, z którym współpracujemy od początku naszych wypraw po Kolumbii.
Dzień 10-14:
Po śniadaniu rozpoczniemy podróż wynajętym transportem z Yungllio do miejscowości Mocoa. Zatrzymamy się na odpoczynek w hotelu z widokiem na dżunglę i rzekę. Następnego dnia odkryjemy tajemnice majestatycznego cudu natury, jakim jest wodospad Fin Del Mundo. Zmierzymy się z jego 80-metrową ścianą wody, schodząc w jego strumieniach w dół, oczywiście w specjalnej uprzęży na linach. Dotrzemy tam po 1,5 h wędrówki przez las deszczowy, oglądając po drodze siedem kolejnych wodospadów, osadzonych głęboko w dżungli. Po powrocie udamy się do La Paz, by odwiedzić Taitę Humberto, z którym spędzimy kolejne dwa lub trzy dni. W rezerwacie Ukumari Kanke odwiedzimy najstarszego żyjącego Taitę Querubin Queta, 107 letniego szefa społeczności Kofan, zamieszkującej terytoria dzielące Kolumbię i Ekwador. Wraz z Taitą Humberto i Taitą Querubin Queta przystąpimy do następnych ceremonii i rytuałów Yage – Ayahuasca. Po zakończeniu cyklu ceremonii udamy się do hotelu w miejscowości Puerto Asis, skąd następnego dnia polecimy do miasta Santa Marta, położonego w na karaibskim wybrzeżu u stop gór Sierra Nevada.
Tu spędzimy dwie noce w wygodnym hotelu, zbierając siły przed górską wspinaczką.
DZIEŃ 15-23:
TREKKING KOGUI – SIERRA NEVADA DE SANTA MARTA – 9 dni
Chęć przeżycia przygody odmiennej od podążania popularnymi szlakami prowadzi wielu obcokrajowców w egzotyczne krajobrazy Sierra Nevada de Santa Marta. Są to góry, w których odnajdziemy wszystkie regiony klimatyczne: od ciepłego i suchego do wiecznego śniegu, wraz z ich żywiołową fauną oraz florą. Zaledwie kilka lat temu Sierra Nevada de Santa Marta była ogromną zieloną masą na mapie Kolumbii. Nazywano je najwyższym pasmem górskim na świecie, położonym na wybrzeżu Morza Karaibskiego. To pasmo górskie sięga 5775 metrów, a najwyższe ośnieżone szczyty to Cristóbal Colón i Simón Bolívar. Jednak niewielu wie, że dzięki swojemu żywiołowemu pięknu Sierra jest magicznym i jeszcze nieturystycznym miejscem. Oferowane przez nas, wyjątkowe 9-dniowe doświadczenie pozwoli nam dowiedzieć się więcej o zwyczajach i obrzędach przodków rdzennej społeczności Kogui, która zamieszkuje Sierra Nevada de Santa Marta. Odkryjemy wiedzę o dbaniu i szanowaniu dobra tych gór i naturalnym bogactwie, jakie ma to nizwykłe miejsce, dzięki rdzennym społecznościom, które uważają Sierra Nevada za centrum Ziemi. Podczas wyprawy doświadczymy różnorodnych mikroklimatów, a nawet pięter klimatycznych, ponieważ flora i fauna zmieniają się wraz z pięciem się w górę, od plaż w Santa Marta, przez las karłowy, góry niskie (las suchy), średnie, (las wilgotny) i wysokie (las mglisty), a w drodze powrotnej ku morzu będziemy mogli podziwiać kawałek karaibskiego lasu namorzynowego.
Wyprawa wymaga pewnej sprawności fizycznej, trzeba się na nią przygotować. Wymaga także przystosowania się do tutejszej kultury oraz tradycji, na przykład spania w hamakach i jedzenia typowych owoców regionu.
BOGACTWO WÓD
Kolumbia jest jednym z krajów najbardziej zasobnych w wodę . Sierra Nevada de Santa Marta jest matką 36 rzek, setek strumieni i potoków i dopływów głównych rzek, które swoje istnienie po części zawdzięczają wiecznym śniegom i grupie lagun na górskich wrzosowiskach.
Dzień 24-26:
Ostatni weekend naszej miesięcznej podróży spędzimy w Kalache, gdzie w otoczeniu gór i lasów, nad rzeką z wodospadem, w ceremonialnej maloce odbędą się nasze dwie ostatnie ceremonie Yage – Ayahuasca, prowadzone przez Taitę Florentino Agreda, przewodnika ze społeczności Kamentza.
Dzień 27-30:
Po ceremoniach udamy się na krótki trekking, przejdziemy przez deszczowy las do miejsca Playa Brava, odległego rezerwatu przyrody na wybrzeżu Morza Karaibskiego, w samym sercu Parku Narodowego Tayrona. Z tej plaży przez kolejne 3 dni będziemy udawać się na spacery i odwiedzać kolejne święte miejsca. Przewodzić nam będzie Mamo Manuel, który jest szefem społeczności Indian Kogui, zamieszkujących kilka pobliskich wiosek. Będziemy spać w hamakach (opcjonalnie w bungalowach).Tu również, na tej karaibskiej plaży, spędzimy ostatni dzień tego roku i przywitamy 2020 rok.
Pierwszego stycznia udamy się w podróż powrotną do Bogoty.
Dzień 31:
Ostatni dzień w Bogocie będzie wspaniałą okazją do odwiedzenia lokalnych sklepów z rękodziełem i pożegnania się z Kolumbią przed wylotem.
ORGANIZATOR I PRZEWODNICY WYPRAW
Darius Ślusarczyk
Opiekun grupy – przewodnik odpowiedzialny za logistykę.
Założyciel projektu, od roku 2010 organizuje wyprawy do Kolumbii, eksplorując lokalną kulturę i obyczaje. Przewodnik, obieżyświat, animator wydarzeń w Polsce, USA i Kolumbii, tłumacz hiszpańsko – i anglojęzyczny. Życie traktuje jak podróż, łącząc pracę zawodową z pasją. Muzyk, wolny duch, kochający ludzi, przyjaźni się z nauczycielami i przewodnikami, rdzennymi mieszkańcami Kolumbii i Meksyku. Praktykując na duchowej ścieżce, związanej tradycyjną medycyną Amazonii i Andów, poznaje starożytne techniki, które w naszej rzeczywistości okazują się sprawdzonymi narzędziami terapii i rozwoju.
WARUNKI UCZESTNICTWA:
KOSZT MIESIECZNEJ WYPRAWY
3550 USD* (13.950 zł)
CENA OBEJMUJE:
– wszystkie lokalne przejazdy, 5 przelotów w Kolumbii
– noclegi
– wyżywienie
– opłaty za wydarzenia, warsztaty i ceremonie
– ubezpieczenie (Hestia lub Compensa)
– opłaty dla przewodników z niezbędnym doświadczeniem i sprzętem
– drobne zakupy.
CENA NIE OBEJMUJE:
– biletów lotniczych do Kolumbii
– osobistych wydatków.
WARUNKI UCZESTNICTWA:
– liczy się kolejność zgłoszeń -wypełnienie formularza zgłoszeniowego
– wpłata 50% zaliczki do 1 listopada (w przypadku pózniejszych zgłoszeń obowiazuje wpłata pełnej kwoty do 15 listopada)