Kolumbia-1

KOLUMBIA

WYPRAWA DO KORZENI RDZENNYCH KULTUR

„Podróż nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej.”
 
R . Kapuściński

34042071585 c251774c9f o 1920x600 - Kolumbia-1

Opis wyprawy

Po raz kolejny zapraszamy was do zródła – spotkania z krajem, z rdzennymi kulturami i z samym soba. W nieduzej grupie 10 -12 osób przemierzac bedziemy kolumbijskie terytoria metoda „Hop on – Hop of” – małymi autobusami, lokalnymi samolotami, łodziami i innymi srodkami transportu. Chłonac uroki Kolumbii i doswiadczajac jej niezwykłej róznorodnosci uwage poswiecimy regeneracji energetycznej, poprawie zdrowia i połaczeniu z natura. Podczas wyjazdu, oprócz wedrówek krajoznawczych w dzungli i odwiedzin w swietych miejscach terytoriów, prekolumbijskich przystapimy do około 9 ceremonii

z medycyna Amazonii i Andów prowadzonych przez przedstawicieli i uzdrowicieli rdzennych społecznosci. W kazdym z miejsc zatrzymujemy sie na około 3-5 dni. Jestesmy goszczeni w domach przyjaciół, w hostelach lub otoczeni bajkowymi krajobrazami, spimy w hamakach pod gołym niebem. Odwiedzamy rózne strefy klimatyczne. Przemierzymy terytoria od zachodnich Kordylierów – wysokich Andów, po Putumayo i kolumbijska Amazonie, gdzie poznajemy kulture Indian Kamentza, Kofan i Inga kultywujacych obrzedy z medycyna Yage-Ayahuasca.

26 dni

Rozpoczęcie -3 lutego 2018
Zakończenie - 1 marca 2018

Idea miesięcznego wyjazdu

Długość wyjazdu – wspólne, miesięczne przemierzanie kraju ma znaczenie, które wypływa z charakteru wyprawy. Pokonywanie dużych odległości uwarunkowanych wielkością kraju oraz docieranie do najbardziej odległych zakątków, wymagają skupienia sił i czasu. Nie jest to wyjazd turystyczny, ale podróż, która wraz z upływem czasu, przemierzaniem kraju i spotkaniami z rdzenną kulturą uruchamia w nas proces zmiany. Po około dwóch tygodniach wspólnego bycia otwierają się nowe przestrzenie pozwalające widzieć rzeczy, które do tej pory, ukryte głęboko w podświadomości, nie były dostrzeżone. W tym wymiarze czas ma działanie uzdrawiające i pozwala przyjrzeć się rożnych miejscom w sobie, by na bieżąco wprowadzać w nich zmiany. Druga część wyprawy pozwala więc wykorzystać w praktyce nowo nabyte doświadczenia.

33920434386 33f6b646cb o 1920x600 - Kolumbia-1

Proces ten dodatkowo wyostrza stały kontakt z naturą i z roślinami medycznymi. Z dala od turystów, infrastruktury, przetartych szlaków, kołysani do snu w hamakach przypominamy sobie to, co w nas, a co w miejskich realiach gdzieś nam umyka – połączenie i głęboki związek z naturą. To ona, wyostrzając zmysły, poszerzając percepcję, pogłębia naszą uważność i kontakt z samym sobą. W niej zawarte są odpowiedzi, które nosimy również w sobie.W procesie tym istotny jest fakt bycia z innymi. Oprócz pracy indywidualnej i obserwacji własnego procesu, wyprawa jest rodzajem alternatywnej trip community – wspólnego bycia i podążania za tym, co w naturalny sposób pojawi się we wspólnej przestrzeni. Własna przestrzeń poszerza się, stając się przestrzenią wspólną. Rzeczy dzieją się w polu – intuicyjnie zaczynamy wyczuwać coraz bardziej subtelne energie, i tym samym otwierają się przed nami nowe możliwości poznania.

zdjęcia przycięte 2017 47 01 1920x600 - Kolumbia-1

By świadomie uczestniczyć w tym procesie z innymi, oprócz autentyczności, ważna jest komunikacja i transparentność. Możliwość przyjrzenia się tym jakościom umożliwią nam spotkania w kręgu inicjowane w zależności od potrzeb pojawiających się w grupie.Krąg jest rodzajem żywego organizmu, przestrzenią uważności i bycia, gdzie przez wzajemne słuchanie i dzielenie się tym, co na daną chwilę jest dla nas ważne dajemy uwagę sobie i innym. W ten sposób każdy zostaje wysłuchany, a potrzeby nie zostają pominięte. Ucząc się siebie nawzajem stajemy się częścią całości, w której wszystko dopełnia się i odbija w sobie.

33225774023 b38e9c43d3 o 1920x600 - Kolumbia-1

Wsłuchiwanie się w siebie i w innych, poza metodami, technikami, warsztatami, w doświadczaniu zmienności świata i chwili, wzajemnej inspiracji płynącej z bycia razem, poszerzania granic i wymiany przynoszą rozwój nie tylko na osobistym poziomie, ale wnoszą również jakości społecznego funkcjonowania, którymi chclibyśmy się z wami podzielić. Zaufanie procesowi, żywe reagowanie na wydarzające się życie oraz oddanie chwili. Poza odgórnie ustalonymi normami, w znalezieniu miękkości w zasadach, podążanie za wewnętrznym głosem, puszczenie kontroli, zaufanie i wiara, że wszystko jest dokładnie takie, jakie ma być i wydarza się w najwłaściwszym dla siebie czasie. Miękkość, oddech, odprężenie są kluczem do poszerzania percepcji, pozwalają porzucić lęk i odpocząć w sobie, by świadomie i uważnie funkcjonować w świecie. To jest jak taniec z samym sobą i z otoczeniem, równoważenie energi męskich i kobiecych w nas, które dostrzeżone, pozwalają lepiej zrozumieć siebie i otaczająca rzeczywistość. Równowaga między tymi energiami jest kluczem do znalezienia siebie i swojego miejsca świecie. consequat.

Etapy wyprawy

 

Etap 1 – Bogota

Spotykamy sie w Bogocie, gdzie po zakwaterowaniu w wygodnym hotelu, pierwsze 2 dni poswiecimy aklimatyzacji. Pierwszego dnia zwiedzimy historyczna czesc stolicy, słynne Muzeum Złota oraz wzgórze Monserrate, z którego roztacza sie piekny widok na całe miasto i okoliczne wzgórza. Bedzie to czas na zapoznanie sie z lokalna kuchnia i licznymi ciekawostkami. Drugi dzien rozpoczniemy ceremonia Kambo, a po południu oczyscimy ciało i umysł w szałasie potów. Trzeciego dnia wylatujemy do miejscowosci Pasto, skad, przez góry udamy sie do regionu górnego Putumayo. 

DSC 0213 1920x1080 - Kolumbia-1

 

Etap 2 – Putumayo

Jednym z głównych punktów programu jest podróz do Amazonii i praca z medycyna Yage-Ayahuasca. Druga czesc wyprawy spędzimy w towarzystwie Taity Floro poznajac zakatki dolnego Putumayo w Dolinie Sibundoy. Nastepnie poruszac bedziemy sie coraz dalej w głab dzungli odwiedzajac kolejne indianskie plemiona – Kofan i Inga. Poruszajac sie po szlaku Mocoa – La Paz – Puerto Asis odwiedzimy odległe społecznosci Kichwa. Całodniowy spływ rzeka wijaca sie wzdłuz granicy z Ekwadorem doprowadzi nas do Puerto Leguizamo, gdzie zatrzymamy sie na kilka dni w dzungli w towarzystwie Taity Guajiro. 

33809352092 4953899b4c o1920x600 - Kolumbia-1

 

Etap 3 – Valle Cauca – El Pacico 

Kolejny etap wedrówki zaczniemy od Cali, stolicy kolumbijskiej salsy goszczacego najlepszych muzyków tego gatunku oraz słynny festiwal Afro-kolumbijski tradycyjne grupy z rozległego regionu Pacyku. Stamtad pojedziemy na wybrzeze, by odpoczac na plazach Pacyku i zapoznac sie z kultura potomków czarnoskórych społecznosci zamieszkujące rozlegly departament Choco. Spotkamy sie z ich obrzedami i sztuka kulinarna.

33652924830 1f9abd8b8d o 1920x600 - Kolumbia-1

 

Etap 4 – Vaupes

Ostatni etap wyprawy poswiecimy regionowi Vaupes i ujsciom rzeki Apaporis, która stała sie inspiracja do projektu ONE RIVER. Z miejscowosci Mitu mieszczacego sie na wschodzie kraju, na granicy z Brazylia, transportowymi samolotami polecimy w głab kolumbijskiej Amazonii. Przez kilka dni poznawac bedziemy niesamowita przyrode tych niedostepnych zakatków kraju i odwiedzac lokalne społecznosci rdzennych mieszkanców.

Koszt wyprawy


2950 USD* (10.700 zł)

CENA OBEJMUJE:
– wszystkie lokalne przejazdy i przeloty
– noclegi
– wyzywienie
– opłaty za wydarzenia, warsztaty i ceremonie
– opłaty dla przewodników z niezbednym doswiadczeniem i sprzetem
– drobne zakupy
*kwota moze ulec niewielkiej zmianie

CENA NIE OBEJMUJE:
– biletów lotniczych do Kolumbii
– ubezpieczenia

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI