c
KOLUMBIA

WYPRAWA DO KORZENI RDZENNYCH KULTUR

„Podróż nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej.”
 
R . Kapuściński

Wyrusz w niezapomnianą podróż,
która odmieni Cię na zawsze.

POZNAJ INTENCJĘ WYPRAWY DO KOLUMBII

Nie jest to wyjazd turystyczny, lecz wyprawa do Kolumbii która wraz z upływem czasu, przemierzaniem kraju i spotkaniami z rdzenną kulturą uruchamia w nas proces zmiany. Nie tylko metody, techniki i warsztaty, ale też wsłuchiwanie się w siebie i w innych, doświadczanie zmienności świata i chwili oraz wzajemna inspiracja płynąca z bycia razem, poszerzania granic i wymiany przynoszą rozwój nie tylko na poziomie osobistym, ale wnoszą również do życia społecznego jakości, którymi chcemy się z Wami podzielić. Pokonywanie dużych odległości, uwarunkowanych powierzchnią kraju, oraz docieranie do najbardziej odległych jego zakątków, wymagają skupienia sił i czasu.

Po około dwóch tygodniach wspólnego bycia otwierają się w nas nowe przestrzenie, pozwalające widzieć rzeczy, które do tej pory ukryte głęboko w podświadomości, nie były dostrzeżone. W tym wymiarze czas ma działanie uzdrawiające i pozwala przyjrzeć się rożnym miejscom w sobie, by na bieżąco wprowadzać w nich zmiany. Proces ten dodatkowo wyostrza stały kontakt z naturą i roślinami medycznymi. Z dala od turystów, infrastruktury, przetartych szlaków, kołysani do snu w hamakach, przypominamy sobie to, co jest w nas cały czas, a co w miejskich realiach wciąż gdzieś nam umyka – połączenie i głęboki związek z naturą. W niej zawarte są odpowiedzi, które nosimy również w sobie. W procesie tym istotny jest fakt bycia z innymi, dlatego oprócz pracy indywidualnej i obserwacji własnego procesu, wyprawa jest rodzajem alternatywnej tripcommunity –bycia razem i podążania za tym, co w naturalny sposób pojawi się we wspólnej przestrzeni.

ZBUDUJ FUNDAMENT OSOBISTEJ TRANSFORMACJI

Wyprawa przeznaczona jest dla osób dążących do odnalezienia wewnętrznej równowagi i uwolnienia osobistej mocy, zbudowanej na akceptacji, wdzięczności i porozumieniu. Porozumieniu z samym sobą oraz z otaczającym nas światem. Tylko Ty wiesz, czego najbardziej na chwilę obecną potrzebujesz, by stać się najlepszą wersją samego siebie.

Określ swoje własne „po co ?” a potem wyrusz z nami na wyprawę, podczas której będziemy Cię wspierać w odnalezieniu istoty tego, co aktualnie jest dla Ciebie najważniejsze.

zdjęcia przycięte 2017 46 01 1920x600 - Wyprawa do korzeni rdzennych kultur 28.10.2018
33920434386 33f6b646cb o 1920x600 - Wyprawa do korzeni rdzennych kultur 28.10.2018

TRASA DZIEŃ PO DNIU

Dzień 1

Przyjazd do stolicy Kolumbii, Bogoty i transfer do hotelu. Poznamy innych podróżników. Podczas kolacji podzielimy się szczegółami podróży.

Dzień 2

Aklimatyzacja. Po śniadaniu wybieramy się na ulice Bogoty, aby zwiedzić atrakcje podczas pieszej wycieczki po historycznej części miasta. Po południu udamy się na szczyt Monseratte, z którego rozciąga się panorama na 8-milionową metropolię. W dalszej części odbędzie się spotkanie organizacyjne, ustalenie zasad i kierunku naszej podróży. Zapoznamy się z programem i zasadami współpracy w grupie.

Dzień 3

Po śniadaniu w hotelu, transfer na lotnisko w Bogocie. Polecimy do Villagarzón, położonej w kolumbijskim regionie Putumayo, tuż przy granicy z Ekwadorem. Stąd transport zabierze nas do miejscowości Yungllio, niewielkiej społeczności rdzennej Indian Inga, żyjących na wzgórzach w tzw. „Piemonte Amazónico”. Następnie uczestniczymy w naszej pierwszej ceremonii z rdzenną medycyną Yage, prowadzonej przez rdzennego lekarza medycyny naturalnej, gospodarza i szamana Taitę Ernesto. Śpimy w hamakach, w pięknym naturalnym wiejskim środowisku wewnątrz lasu, w górach.

Dzień 4

Po relaksacji w hamakach zwiedzimy okolicę, pobliskie rzeki i wodospady, by w dalszej części dnia uczestniczyć w warsztatach rękodzieła oraz w rytuale Temazcal –Szałas Potu – prowadzonego przez szamana Renato Lamat Espectral, przewodnika „Czerwonej ścieżki”. Wieczorem udamy się na kolejną ceremonię z Taita Ernesto, wywodzącego się ze społeczności plemienia Inga.

zdjęcia przycięte 2017 47 01 1920x600 - Wyprawa do korzeni rdzennych kultur 28.10.2018

Dzień 5

Po śniadaniu podróżujemy wynajętym transportem z Yungllio do miejscowości Mocoa. Zatrzymujemy się na odpoczynek w hotelu. Czas wolny. Mogą być oferowane opcjonalne zajęcia integracyjne.

Dzień 6

Tego poranka odkrywamy majestatyczny wodospad Fin Del Mundo, gdzie będziemy mogli zmierzyć się z jego 80-metrową ścianą, schodząc na linach w strumieniach wody. Docieramy tam po 1,5 h wędrówki przez las deszczowy, oglądając 7 innych wodospadów osadzonych głęboko w okolicznej dżungli. Po powrocie do hotelu wykorzystujemy pozostały czas na odwiedziny w miasteczku Mocoa, stolicy regionu Putumayo. Nocujemy w Mocoa.

DSC 0213 1920x1080 - Wyprawa do korzeni rdzennych kultur 28.10.2018

Dzień 7

Po śniadaniu odwiedzimy obserwatorium ptaków w parku krajobrazowym nieopodal Mocoa. Po południu udamy się w podróż do San Augustin, w południowo-zachodnich Andach. Nocleg w San Augustin.

Dzień 8/9

Po śniadaniu zwiedzimy największe prekolumbijskie zbiory archeologiczne religijnych pomników i megalitycznych rzeźb z północnej kultury andyjskiej, która rozkwitała tu od I do VIII wieku. Dalej – trekking do gorących źródeł oraz wyprawa do prekolumbijskiego podziemnego miasta Terradentro. Na zakończenie dnia – prywatny czas na zakupy, nocny autobus do Bogoty.

33809352092 4953899b4c o1920x600 - Wyprawa do korzeni rdzennych kultur 28.10.2018

Dzień 10

Krótki transfer w Bogocie, by przesiąść się do samolotu do Santa Marta – najstarszego miasta w Ameryce Południowej założonego przez Hiszpanów oraz najważniejszego kolonialnego portu na wybrzeżu kolumbijskich Karaibów. Po zakwaterowaniu w hotelu odpoczywamy, mamy czas na spacery po mieście, zakupy w sklepach z pamiątkami, a wieczorem możemy wzić udział w opcjonalnych aktywnościach. (szczegóły wkrótce). Nocleg w Santa Marta.

Dzień 11

Po śniadaniu przejazd samochodami terenowymi 4×4 z Santa Marta do wysoko położonych wiosek w górach Sierra Nevada. Tam spędzimy kolejne 4 noce. Sierra Nevada del Cocuy to jedno z najbardziej spektakularnych pasm górskich w Ameryce Południowej, zamieszkałych przez szereg rdzennych społeczności, miedzy innymi przez Indian Kogi, Aruac i Wiwa, którzy są spadkobiercami antycznej kultury Tyrona. Ten wspaniały region ma jeden z najbardziej dramatycznych krajobrazów Kolumbii – od ośnieżonych gór i szalejących wodospadów, po lodowce i krystalicznie czyste błękitne jeziora, które dla lokalnych społeczności są świętymi miejscami. Ten wyjątkowy element naszej wyprawy został zarezerwowany tylko dla naszej grupy. Do tej pory na ten szlak weszło tylko kilka wypraw. Zakwaterowanie w namiotach.

33652924830 1f9abd8b8d o 1920x600 - Wyprawa do korzeni rdzennych kultur 28.10.2018

Dzień 12

Poznajemy region Sierra Nevada – piesza całodzienna wędrówka do pierwszej stacji noclegowej. Przewodnictwo Indian Aruac, bagaże niosą osły. Zakwaterowanie w namiotach.

Dzień 13

Kontynuacja drogi na szczyt. Posiłki beda przygotowane w drodze. Zakwaterowanie w namiotach.

Dzień 14

Spędzamy dzień na szczycie, ok.  5000 m n.p.m. Opcjonalnie: ceremonia w bajkowej krainie najwyżej położonych jezior. Zakwaterowanie w namiotach. Posiłki przygotowane będą w warunkach polowych.

Dzień 15

Spędzamy dzień na szczycie ok. 5000 m n.p.m., odwiedzamy kolejne miejsca w tych spektakularnych okolicach. Opcjonalnie: ceremonia w bajkowej krainie najwyżej położonych jezior. Zakwaterowanie w namiotach. Posiłki przygotowujemy w warunkach polowych.

33926060376 32fab53be9 o 1920x600 - Wyprawa do korzeni rdzennych kultur 28.10.2018

Dzień 16

Opuszczając cudowny region gór Sierra Nevada, podróżujemy przez deszczowy las do miejsca nazywanego Playa Brava, odległego rezerwatu przyrody na wybrzeżu morza karaibskiego, w samym sercu Parku Narodowego Tayrona. Zakwaterowanie w hamakach lub opcjonalnie w bungallow.

Dzień 17

Playa Brava, odwiedziny świętych miejsc pod przewodnictwem Mamo Manuela – szefa społeczności Indian Kogi, zamieszkujących kilka pobliskich wiosek. Wieczorem opcjonalnie ceremonia. Zakwaterowanie w hamakach lub w bungallow.

Kontynuacja drogi na szczyt. Posiłki beda przygotowane w drodze. Zakwaterowanie w namiotach.

Dzień 18

Playa Brava, odpoczynek po ceremonii, trekking do dżungli, wieczorem ceremonia. Zakwaterowanie w hamakach lub opcjonalnie w bungallow.

Dzień 19

Podróż z Playa Brava do Pueblito, świętego miejsca Indian Kogi. Przewodnik Mamo Manuel opowie nam o kosmologii Indian i codziennych obyczajach prehistorycznej kultury Tyrona.  Dalej trekking do Santa Marta, aby odpocząć i cieszyć się urokami miasta. Opcjonalna wyprawa łodzią w kierunku Santa Marta.

Dzień 20

Ostatniego dnia po śniadaniu wyruszamy  na lotnisko w Santa Marta, w kierunku Bogoty, by przesiąść się w połączenia międzynarodowe. Lot do Polski.

33225774023 b38e9c43d3 o 1920x600 - Wyprawa do korzeni rdzennych kultur 28.10.2018

ORGANIZATORZY

PRZEWODNIK WYPRAWY

DARIUS ŚLUSARCZYK – założyciel ONE RIVER – projektu integrującego ludzi z całego świata, wokół rozwoju osobistego połączonego z dalekimi wyprawami. Kolumbijski rezydent, zaprzyjaźniony z lokalnymi szamanami oraz rdzennymi mieszkańcami tych terenów.

Podczas wyprawy będzie odpowiedzialny za logistykę oraz wsparcie i opiekę w procesie. Od roku 2010 organizuje wyprawy do Kolumbii, eksplorując lokalną kulturę i obyczaje. Przewodnik, obieżyświat, animator wydarzeń w Polsce, USA i Kolumbii, tłumacz hiszpańsko- i angielskojęzyczny. Życie traktuje jako podróż, łącząc pasję z pracą. Muzyk, wolny duch kochający ludzi, przyjaźni się z duchowymi przewodnikami z Kolumbii i Meksyku.

Praktykując na duchowej ścieżce, związanej z rdzenną medycyną Amazonii i Andów, poznaje starożytne techniki rdzennych kultur, które w naszej rzeczywistości okazują się być sprawdzonym narzędziem wspierającym terapię i rozwój.

IMG 9299 - Wyprawa do korzeni rdzennych kultur 28.10.2018

TRENER MENTALNY

MARCIN JUCHNIEWICZ – psycholog, podróżnik, kolekcjoner doświadczeń. Dawno temu wyruszył w podróż pod tytułem “Poznać i zrozumieć człowieka”. Od lat zgłębia tajniki ludzkiego umysłu oraz poszukuje sposobów na zbudowanie wewnętrznej równowagi, wyzwolenia osobistej mocy oraz bycia najlepszą wersją samego siebie.

Od ponad 18 lat dzieli się swoimi odkryciami z ludźmi, którzy poszukują zrozumienia, inspiracji, motywacji oraz drogi do osobistej sprawczości. Przeprowadził ponad 1000 szkoleń, warsztatów, wystąpień motywacyjnych oraz indywidualnych konsultacji.

Podczas wyprawy będzie wspierać uczestników w budowaniu świadomości zachodzących procesów oraz kreowaniu pomostu między podróżą przez kolumbijskie bezdroża a życiem codziennym po powrocie do kraju.

MARCIN JUCHNIEWICZ - Wyprawa do korzeni rdzennych kultur 28.10.2018