c

 

KOLUMBIA

WYPRAWA DO KORZENI RDZENNYCH KULTUR

„Podróż nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej.”

R . Kapuściński

WRAZ Z ONERIVER ODKRYWAMY NOWE TERYTORIA !

Tym razem, po raz pierwszy, po wielu latach podróżowania po Kolumbii podejmujemy kierunek północny zachód, ku dzikim wybrzeżom Karaibów. Jednym z najważniejszych elementów marcowej podróży będzie sześciodniowy trekking w Darien. Ta niepowtarzalna ekoprzygoda w zatoce Uraba, najbardziej wysuniętym na południe rejonie Morza Karaibskiego, położonym na wschód od granicy Panamy i Kolumbii, pomiędzy Caribana Point i Cape Tiburón, poprowadzi nas przez niektóre plaże i wioski Urabá Chocoano. Przejdziemy również przez osady społeczności indian Kuna i Embera żyjących głęboko w dżungli DEL DARIÉN oraz przekroczymy 10 rzek, by dotrzeć do ostatniej wioski Sazpuro, między Kolumbią a Panamą. 

Jeśli lubisz przygodę i podróże po kraju pełnym sprzeczności i wielkiej różnorodności przyrodniczej i kulturowej, chcesz poznać najpiękniejszych ludzi Ameryki Łacińskiej to Kolumbia jest właściwym miejscem. To jeden z nielicznych krajów w Ameryce Łacińskiej, który nie został opanowany przez zachodnich turystów. Tu naprawdę czujesz, że są prawdziwe rzeczy do odkrycia. 
Nie jest to wyjazd turystyczny, ale podróż która, wraz z upływem czasu, przemierzaniem kraju i spotkaniami z rdzenną kulturą i tradycją medyczna, uruchamia w nas proces zmiany. Wspólne, miesięczne przemierzanie kraju ma znaczenie, które wypływa z charakteru wyprawy. Pokonywanie dużych odległości uwarunkowanych wielkością kraju oraz docieranie do najbardziej odległych zakątków wymagają skupienia, sił i czasu.  

Wyprawa dedykowana jest osobom, które dążą do odnalezienia wewnętrznej równowagi i uwolnienia osobistej mocy, zbudowanej na akceptacji, wdzięczności i porozumieniu. Porozumieniu z samym sobą oraz z otaczającym nas światem. Tylko Ty wiesz, czego najbardziej na chwilę obecną potrzebujesz, by stać się najlepszą wersją samego siebie.


WIELKOŚĆ GRUPY:
 10 osób
DŁUGOŚĆ WYPRAWY: 31 dni
ROZPOCZĘCIE: 2 marzec
ZAKOŃCZENIE: 1 kwiecień

TRASA WYPRAWY:

Dzień 1, 2:

Przyjazd do stolicy Kolumbii, Bogoty – transfer do hotelu. Poznamy innych podróżników. Podczas kolacji porozmawiamy o zasadach współpracy w grupie i omówimy szczegółowo program naszej wyprawy. O poranku wybierzemy się na ulice Bogoty, aby zwiedzić atrakcje podczas pieszej wycieczki po historycznej części miasta. Naszym celem będzie słynne Muzeum Złota oraz wzgórze Monserrate, z którego roztacza się panorama 8 milionowej metropolii oraz widok na potężny wulkan Tolima. Będzie to czas na zapoznanie się z lokalną kuchnią i licznymi miejscowymi ciekawostkami.

zdjęcia przycięte 2017 46 01 1024x382 1072x400 - Wyprawa do korzeni rdzennych kultur 02-03-2019

Dzień 3, 4, 5:

O świcie wyruszamy samolotem z Bogoty do VillaGarzon, skąd dalej udamy się do miejscowości Yungllio, położonej w pięknym naturalnym wiejskim środowisku w środku lasu w górach. Mieszka tu niewielka społeczność rdzennych IndianInga, żyjących w tzw. „Piemonte Amazonico” nad rzeką Caqueta, gdzie panuje klimat półtropikalny. Będziemy więc spali w hamakach i jedli pożywienie przygotowane na wolnym ogniu. W towarzystwie przewodnika społeczności Inga – TaityErnesto i jego rodziny – będziemy mogli wziąć udział w kolejnych ceremoniach z medycyną Yage. Po relaksacji w hamakach zwiedzimy okolicę, pobliskie rzeki i wodospady, by dalej w ciągu dnia uczestniczyć w warsztatach rękodzieła oraz w rytuale Temazcal (Szałas Potu), prowadzonego przez szamana Renato Lamat Espectral, przewodnika czerwonej ścieżki, z którym współpracujemy od początku naszych wypraw po Kolumbii.

Dzień 6, 7, 8, 9, 10:

Po śniadaniu rozpoczniemy podróż wynajętym transportem z Yungllio do miejscowości Mocoa. Zatrzymamy się na odpoczynek w hotelu z widokiem na dżunglę i rzekę. Następnego dnia odkryjemy tajemnice majestatycznego cudunatury, jakim jest wodospad Fin Del Mundo. Zmierzymy się z jego 80-metrową ścianą wody, schodząc w specjalnej uprzęży na linach, w jej strumieniach. Dotrzemy tam po 1,5 h wędrówki przez las deszczowy, oglądając po drodze 7. kolejnych wodospadów, osadzonych głęboko w okolicznej dżungli. Po powrocie udamy się do La Paz, by odwiedzić TaitęHumberto, z którym spędzimy kolejne dwa lub trzy dni. W rezerwacie Ukumari Kanke odwiedzimy najstarszego żyjącegoTaitę Querubin Queta, 107 letniego szefa społeczności Kofan, zamieszkującej terytoria dzielące Kolumbię i Ekwador. Wraz z Taitą Humberto i Taitą Querubin Queta przystąpimy do następnych ceremonii i rytuałów Yage – Ayahuasca. Pozakończeniu udamy się do hotelu w miejscowości Puerto Asis, skąd następnego dnia polecimy do miasta Medellín, położonego w centralnej Kolumbii.

Dzień 11, 12, 13:

Po intensywnej pracy z rdzenną medycyną i surowych warunkach przyszedł czas na zasłużony odpoczynek. Ten etap pozwoli nam na podziwianie krajobrazów i poznanie postkolonialnej kultury kolumbijskiej. Polecimy do miasta Medellín, skąd udamy się autobusem w okoliczny region Antioquia i po 4 h dotrzemy do tradycyjnej górskiej wioski El Jardín – jednej z najpiękniejszych w Kolumbii. Tu od wczesnych godzin porannych jej mieszkańcy zasiadają na przyzbie w kolorowych fotelach, aby rozpocząć dzień od pysznej 100% kawy z tego regionu. Wybierzemy się w całodniową wyprawę konno, na pola uprawne i do palarni kawy. Odwiedzimy też przepiękną miejscowość Guatapé, słynącą z majestatycznej pionowej skały wyrastającej z ziemi na wysokość 270 m – El Peñón de Guatapé.

33199328504 e52cc2ddb1 o 1920x600 - Wyprawa do korzeni rdzennych kultur 02-03-2019

Dzień 14-16:

Półmetek naszej wędrówki. Wybieramy się w dwudniową podróż do rezerwatu Indian Embera Chami, gdzie na specjalne zaproszenie spotkamy się z Dziadkiem Arnulfo, szamanem i uzdrowicielem pracującym miedzy innymi z grzybamihalucynogennymi. Pod jego przewodnictwem weźmiemy udział w tradycyjnej ceremonii “el banco”, co będzie wstępem do rytuału szałasu potu i ceremonii z kaktusem San Pedro, prowadzonej przez Renato Lamat Espectral, z którym widzieliśmy się wcześniej, na początku naszej wyprawy.

Dzień 17-22:

Po kilku dniach relaksu, oczyszczeni wyruszymy autobusem nocnym na północny zachód Kolumbii, do miejscowości Turbo, gdzie rozpocznie się nasza 5-dniowa piesza przeprawa przez najgęstszą dżunglę świata. Region Darién to przesmyk pomiędzy Panamą a Kolumbią, owiany tajemnicą, słynący z kontrowersyjnych i pełnych grozy historii o niebezpiecznych przemytnikach ludzi i towarów. Zapewne znajdziecie informacje i publikacje na ten temat w internecie.Nasza trasa na szczęście nie będzie wiodła przez tak niebezpieczne tereny, jednak mimo to będzie próbą charakteru I sprawdzianem fizycznym. Każdej nocy będziemy zatrzymywali się w posadach i hotelikach, w różnych miejscowościach lub po prostu rozwiesimy nasze hamaki w środku lasu. Jestem przekonany, że po takim doświadczeniu odkryjemy w sobie świeżość i głębsze połączenie z otaczającą nas naturą. Darién to wspaniały i odległy region, rzadko odwiedzany przez turystów, gdzie oprócz lasu i wzniesień górskich po drodze czekać na nas będą, miedzy innymi, karaibskie plaże I przepiękne wodospady. Wierze, ze kazdy poczuje się tu komfortowo i  doświadczy uwolnienia wielu stereotypowych lęków, obaw i przekonań na temat przebywania w trudnych warunkach.

DSC 0213 1920x1080 - Wyprawa do korzeni rdzennych kultur 02-03-2019

Dzień 23-25:

Kolejny etap to powrót do cywilizacji, tym razem zmierzamy do turystycznie najpopularniejszego miasta w Kolumbii, które ze względu na wyjątkowy charakter kolonialny i styl architektury, zbliżony do starej Hawany, wpisane jest do zbioru światowego dziedzictw UNESCO. Cartagena de Indias na wybrzeżu Karaibów to między innymi słynny port z przepięknie odrestaurowaną starówką. Miasto otoczone jest murem warownym, skrywającym wiele kontrowersyjnych historii z okresu inkwizycji i handlu niewolnikami. Znane jest jako skupisko najstarszej w Ameryce Łacińskiej kultury starej Hiszpanii, sprzed 500 lat. Spędzimy tu zasłużone dwie noce, by odbudować siły po trekkingu, odpoczywając w wygodnym hotelu.

group kogi 1920x1080 - Wyprawa do korzeni rdzennych kultur 02-03-2019

Dzień 26-27:

Przemierzamy trasę wzdłuż wybrzeża Karaibów, udając się do kolejnego portowego miasta Santa Marta, pierwszej hiszpańskiej osady w Kolumbii, gdzie będziemy delektować się klimatem portowym i wyśmienitą kuchnią karaibską. Stad udamy się, między innymi, w niższe partie okolicznych gór Sierra Nevada, na krótkie odwiedziny jednej z najstarszych upraw kawy i pięknie zakonserwowanej starej palarni kawy VICTORIA, z połowy XIX wieku.

Dzień 28-29:

Ostatni weekend naszej miesięcznej podróży spędzimy w Kalache, gdzie w otoczeniu gór i lasu, nad rzeką z wodospadem, w maloce ceremonialnej, odbędą się nasze dwie ostatnie ceremonie Yage – Ayahuasca, prowadzone przez Taitę Florentino Agreda, przewodnika ze społeczności Kamentza.

Dzień 30-31:

Powrót z Kalache do Santa Marta. Cieszymy się naszym ostatnim wspólnym dniem, zwiedzając miasto. To czas na zakupy i refleksje przed lotem do Bogoty i zakończeniem naszej wyprawy 1 kwietnia.

33920434386 33f6b646cb o 1920x600 - Wyprawa do korzeni rdzennych kultur 02-03-2019

ORGANIZATOR I PRZEWODNIK
WYPRAW DO KOLUMBII

Darius Ślusarczyk — odpowiedzialny za logistykę, podczas wypraw ONE RIVER.PL Od roku 2010 organizuje wyprawy do Kolumbii, eksplorując lokalną kulturę i obyczaje. Przewodnik, obieżyświat, animator wydarzeń w Polsce, USA i Kolumbii, tłumacz hiszpańsko — i anglojęzyczny. Życie traktuje jak podróż, łącząc pracę zawodową z pasją. Muzyk, wolny duch, kochający ludzi, przyjaźni się z nauczycielami i przewodnikami, rdzennymi mieszkańcami Kolumbii i Meksyku. Praktykując na duchowej ścieżce, związanej tradycyjną medycyną Amazonii i Andów, poznaje starożytne techniki, które w naszej rzeczywistości okazują się sprawdzonymi narzędziami terapii i rozwoju.

IMG 9299 683x1024 400x600 - Wyprawa do korzeni rdzennych kultur 02-03-2019
fixedw large 4x 1920x600 - Wyprawa do korzeni rdzennych kultur 02-03-2019

WARUNKI UCZESTNICTWA:

Liczy się kolejność zgłoszeń + wypełnienie formularza + wpłata zaliczki do 31 stycznia.
Podczas wyprawy nie spożywamy alkoholu ani żadnych narkotyków włącznie z konopiami.  

Koszt wyprawy
3200 USD* ( 12.000 zł ) 

CENA OBEJMUJE:
– wszystkie lokalne przejazdy i przeloty
– noclegi
– wyżywienie
– opłaty za wydarzenia, warsztaty i ceremonie
– opłaty dla przewodników z niezbędnym doświadczeniem i sprzętem
– zakupy na potrzeby wyprawy

CENA NIE OBEJMUJE:
– biletów lotniczych do Kolumbii
– indywidualnego ubezpieczenia