c

 

KOLUMBIA

WYPRAWA DO KORZENI RDZENNYCH KULTUR

„Podróż nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej.”

R . Kapuściński

WYRUSZ W NIEZAPOMNIANĄ PODRÓŻ,
KTÓRA ODMIENI CIĘ NA ZAWSZE.

Po raz kolejny, w grupie około 10 osób, przemierzymy kolumbijskie terytoria metodą „Hop on Hop off” małymi autobusami, lokalnymi samolotami i innymi środkami transportu. Podczas wędrówki oczywiście skupiamy się na doświadczeniu niezwykłej różnorodności i malowniczości Kolumbii – „chłonięciu” jej uroków. Kładziemy nacisk na regenerację energetyczną, poprawę zdrowia i połączenie z naturą.

Uczestnicząc w pradawnych rytuałach mamy szansę oczyścić nasz organizm i poukładać osobiste sprawy.

ZBUDUJ FUNDAMENT OSOBISTEJ TRANSFORMACJI

Wyprawa dedykowana jest osobom, które dążą do odnalezienia wewnętrznej równowagi i uwolnienia osobistej mocy, zbudowanej na akceptacji, wdzięczności i porozumieniu. Porozumieniu z samym sobą oraz z otaczającym nas światem. Tylko Ty wiesz, czego najbardziej na chwilę obecną potrzebujesz, by stać się najlepszą wersją samego siebie.

Określ osobiste „Po co ?”, a potem wyrusz z nami na wyprawę, podczas której będziemy Cię wspierać w odnalezieniu istoty tego, co aktualnie jest dla Ciebie najważniejsze.

POZNAJ INTENCJĘ WYPRAWY

Nie jest to wyjazd turystyczny, ale podróż, która wraz z upływem czasu, przemierzaniem kraju i spotkaniami z rdzenną kulturą, uruchamia w nas proces zmiany.

Pokonywanie dużych odległości, uwarunkowanych wielkością kraju oraz docieranie do najbardziej odległych zakątków, wymagają skupienia sił i czasu.

Wsłuchiwanie się w siebie i w innych, poza metodami, technikami, warsztatami, w doświadczaniu zmienności świata i chwili, wzajemnej inspiracji płynącej z bycia razem, poszerzania granic i wymiany, przynoszą rozwój nie tylko na osobistym poziomie, ale wnoszą również jakości społecznego funkcjonowania, którymi chcemy się z wami podzielić.

Po około dwóch tygodniach wspólnego bycia otwierają się nowe przestrzenie, pozwalające widzieć rzeczy, które do tej pory, ukryte głęboko w podświadomości, nie były dostrzeżone.
W tym wymiarze czas ma działanie uzdrawiające i pozwala przyjrzeć się różnym miejscom w sobie, by na bieżąco wprowadzać w nich zmiany. Proces ten wspomagany jest dodatkowo dzięki stałemu obcowaniu z naturą i z roślinami medycznymi.
Z dala od turystów, infrastruktury, przetartych szlaków, kołysani do snu w hamakach, przypominamy sobie to, co w miejskich realiach gdzieś nam umyka – nasze połączenie i głęboki związek z naturą.
W niej zawarte są odpowiedzi, które nosimy również w sobie. W procesie tym istotny jest również fakt bycia z innymi. Oprócz pracy indywidualnej i obserwacji własnego procesu, wyprawa jest rodzajem alternatywnej trip community – podążania za tym, co w naturalny sposób pojawi się we wspólnej przestrzeni.

zdjęcia przycięte 2017 46 01 1920x600 - Wyprawa do korzeni rdzennych kultur 02-01-2019

ETAPY WYPRAWY

Dzień 1, 2
Przyjazd do stolicy Kolumbii, Bogoty – transfer do hotelu.

Poznamy innych podróżników. Podczas kolacji porozmawiamy o zasadach współpracy w grupie i omówimy szczegółowo program wyprawy.

O poranku wybierzemy się na ulice Bogoty, aby zwiedzić atrakcje, podczas pieszej wycieczki po historycznej części miasta. Naszym celem będzie słynne Muzeum Złota oraz wzgórze Monserrate, z którego roztacza się panorama 8 milionowej metropolii oraz widok na potężny wulkan Tolima. Będzie to czas na zapoznanie się z lokalną kuchnią i licznymi miejscowymi ciekawostkami.

Dzień 3, 4, 5, 6, 7

Przelot do Leticia – Amazonia Kolumbijska

Ta podróż w dużej mierze poświęcona jest Amazonii i pracy z medycyną Yage. Pierwszą cześć wyprawy spędzimy w miejscowości Leticia na granicy Brazylii, Peru i Kolumbii, Tu odwiedzimy rdzenną społeczność Yakuna, by wziąć udział w rytualnych tańcach w trakcie ceremonii Mambe –Ambil i Rape.
Przyjrzymy się jak przyrządza się lokalne potrawy, m.in. maniok, sok z owoców acai.  Spędzimy czas  na nocnych wędrówkach po lesie deszczowym i całodniowych wyprawach krajoznawczych na terytorium Peru, by zobaczyć amazońskie różowe delfiny oraz inne dzikie zwierzęta – kajmany, małpy i całą różnorodność ptaków i motyli.
Udamy się na nocne połowy piranii i polowanie, ale na szczęście tylko na daktyle:) Tu po raz pierwszy będziemy uczestniczyli w ceremonii Yage, którą poprowadzi wspaniały szaman William, opiekun maloki Tamboo.

Dzień 8, 9, 10 

Przelot z Leticia – Bogota – Pasto Putumayo (dwa samoloty, mikrobus)

Po śniadaniu w hotelu czeka nas transfer na lotnisko w Leticia, by udać się do Bogoty, skąd polecimy kolejnym samolotem do Pasto. Dalej będziemy się przemieszczać naziemnym transportem do Doliny Sibundoy  położonej w kolumbijskim regionie Putumayo, tuż przy granicy z Ekwadorem. Tu spędzimy kilka dni w towarzystwie lekarza medycyny naturalnej Taity Floro, gdzie również spotkamy się z tradycyjnymi ceremoniami Yage – Ayahuasca. Poznamy zakątki Doliny Sibundoy, odwiedzimy między innymi gorące źródła, udamy się na całodniowy trekking do krateru wygasłego wulkanu, by wykąpać się w strumieniach gorącego wodospadu. W miasteczku będziemy mogli zobaczyć warsztaty rękodzieła oraz pracownie malarskie lokalnych artystów oraz posłuchać wykładu na temat roślin medycznych z tego regionu.

33199328504 e52cc2ddb1 o 1920x600 - Wyprawa do korzeni rdzennych kultur 02-01-2019

Dzień 11, 12

Przejazd przez Andy (mikrobus)

Transport zabierze nas przez jedną z najbardziej spektakularnych tras Ameryki Południowej, słynącej ze stromych zboczy i urwisk, wokół których rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na wschodnie Kordyliery andyjskie. Udamy się do miejscowości Yungllio, położonej w pięknym naturalnym wiejskim środowisku w środku lasu w górach. Mieszka tu niewielka społeczność rdzennych Indian Inga, żyjących w tzw. „Piemonte Amazonico” nad rzeką Caqueta, gdzie panuje  klimat półtropikalny.

Będziemy więc spali w hamakach i jedli pożywienie przygotowane na wolnym ogniu.

W towarzystwie przewodnika społeczności Inga – Taity Ernesto i jego rodziny będziemy mogli wziąć udział w kolejnych ceremoniach z medycyną Yage. Po relaksacji w hamakach, zwiedzimy okolicę, pobliskie rzeki i wodospady, by dalej w ciągu dnia uczestniczyć w warsztatach rękodzieła oraz w rytuale Temazcal (Szałas Potu) prowadzonego przez szamana Renato Lamat Espectral, przewodnika czerwonej ścieżki, z którym współpracujemy od początku naszych wypraw po Kolumbii.

DSC 0213 1920x1080 - Wyprawa do korzeni rdzennych kultur 02-01-2019

Dzień 13, 14, 15

Trekking do wodospadów Koniec Świata – odwiedziny w sanktuarium motyli i dzikich zwierząt. Po śniadaniu rozpoczniemy podróż wynajętym transportem z Yungllio do miejscowości Mocoa.
Zatrzymamy się na odpoczynek w hotelu z widokiem na dżunglę i rzekę. Następnego dnia odkryjemy tajemnice majestatycznego cudu natury, jakim jest wodospad Fin Del Mundo. Zmierzymy się z jego 80 metrową ścianą wody, schodząc w specjalnej uprzęży na linach w jej strumieniach. Dotrzemy tam po 1.5 h wędrówki przez las deszczowy, oglądając po drodze 7 kolejnych wodospadów osadzonych głęboko w okolicznej dżungli.
Po powrocie do hotelu będziemy mieć czas, aby odwiedzić małe miasto Mocoa, stolicę regionu Putumayo.
Kolejną noc spędzimy tym samym hotelu.

Ostatniego dnia o świcie odwiedzimy obserwatorium ptaków w parku krajobrazowym CEA nieopodal Mocoa. Po południu udamy się drogą lotniczą w podróż na północ Kolumbii ( transfer w Bogocie) do Santa Marta, najstarszego w Ameryce Południowej miasta założonego przez Hiszpanów i najważniejszego kolonialnego portu na wybrzeżu Karaibów Kolumbii. Regeneracja, czas wolny.

Dzień 16, 17, 18, 19, 20

Wyprawa wysoko w góry Sierra Nevada

Rozpoczniemy podróż z Santa Marta samochodami terenowymi 4×4 do wysoko położonych wiosek w górach Sierra Nevada. Tam spędzimy kolejne 4 noce. Sierra Nevada del Cocuy to jeden z najbardziej spektakularnych pasm górskich w Ameryce Południowej, zamieszkałych przez szereg rdzennych społeczności, miedzy innymi przez Indian Kogi, Aruac i Wiwa, którzy są spadkobiercami antycznej kultury Tyrona. Ten wspaniały region wyróżnia się jednym z najbardziej zjawiskowych krajobrazów Kolumbii, od ośnieżonych gór i szalejących wodospadów, po lodowce i krystalicznie czyste błękitne jeziora, które dla lokalnych społeczności są świętymi miejscami. Ten szczególny element wyprawy do miejsc niedostępnych dla masowej turystyki, jest ekskluzywnie przygotowany tylko dla naszej grupy. Poznamy region Sierra Nevada podczas całodziennej wędrówki do pierwszej stacji noclegowej. Towarzyszyć nam będą przewodnicy rdzennej społeczności Kogi, zaś bagaże, żywność oraz nasze namioty wniesione będą przez muły.  Do tej pory na ten szlak weszło tylko kilka wypraw. Zakwaterowanie będziemy mieli w namiotach, a pożywienie na tym odcinku przygotowujemy wspólnie z przewodnikami. Na szczycie spędzimy dwa dni (na wysokości około 4000m), opcjonalnie będzie można uczestniczyć w ceremonii, w bajkowej krainie najwyżej położonych jezior.

Dzień 21, 22, 23

Trekking przez dżunglę na karaibską plażę

Opuszczając cudowny region gór Sierra Nevada, przejdziemy przez deszczowy las do miejsca Play Brava, odległego rezerwatu przyrody na wybrzeżu Morza Karaibskiego, w samym sercu Parku Narodowego Tayrona.  Z tej plaży wyruszymy, by  odwiedzić kolejne święte miejsca. Przewodzić nam będzie Mamo Manuel, który jest szefem społeczności Indian Kogi, zamieszkujących kilka pobliskich wiosek.

Zakwaterowanie mamy w hamakach (opcjonalnie w bungalowach).


Dzień 24, 25

Ceremonie pożegnalne w Maloka Kalache

Po śniadaniu ruszymy z Playa Brava do Pueblito, świętego miejsca Indian Kogi. Tu z przewodnikiem Mamo Manuel dowiemy się więcej na temat kosmologii Indian i ich codziennych obyczajów prehistorycznej kultury Tyrona. Dalej popołudniowy  trekking do Kalabazo,  aby odpocząć przed dwiema ceremoniami Yage (piątek i sobota)  prowadzonymi przez Taitę Floro i jego asystentów.

33920434386 33f6b646cb o 1920x600 - Wyprawa do korzeni rdzennych kultur 02-01-2019

Dzień 26

Ostatnie chwile w Santa Marta

Nad ranem po ceremonii udamy się do hotelu na zasłużony odpoczynek. Czas wolny.


Dzień 27


Przelot do Bogoty – pożegnanie

Ostatniego dnia po ostatnim wspólnym śniadaniu, wyruszymy na lotnisko w Santa Marta, skąd udamy się do Bogoty, by wsiąść w połączenia międzynarodowe. Lot do Polski lub kontynuowanie podróży indywidualnie.

fixedw large 4x 1920x600 - Wyprawa do korzeni rdzennych kultur 02-01-2019

Darius Ślusarczyk – odpowiedzialny za logistykę, podczas wypraw ONE RIVER. Od roku 2010 organizuje wyprawy do Kolumbii, eksplorując lokalną kulturę i obyczaje.
Przewodnik, obieżyświat, animator wydarzeń w Polsce, USA i Kolumbii,  tłumacz hiszpańsko – i anglojęzyczny. Życie traktuje jak podróż, łącząc pracę zawodową z pasją. Muzyk, wolny duch,kochający ludzi, przyjaźni się z nauczycielami i przewodnikami, rdzennymi mieszkańcami Kolumbii i Meksyku. Praktykując na duchowej ścieżce, związanej z tradycyjną medycyną Amazonii i Andów, poznaje starożytne techniki, które w naszej rzeczywistości okazują się sprawdzonymi narzędziami terapii i rozwoju.

CZAS WYPRAWY: 27 dni

TERMIN: 2 styczeń 2019 – przylot do Bogoty
                 28 styczeń – wylot z Bogoty

KOSZT: 11.800 zł + bilet lotniczy + ubezpieczenie

Cena wyprawy obejmuje wszystkie posiłki, noclegi w pokojach dwuosobowych o ile nie zaznaczono inaczej, transporty w Kolumbii oraz wszystkie aktywności.

IMG 9299 683x1024 400x600 - Wyprawa do korzeni rdzennych kultur 02-01-2019

WARUNKI UCZESTNICTWA:

· Wypełnienie kwestionariusza rekrutacyjnego.
· Rozmowa kwalifikacyjna.
· Wplata zaliczki w wysokości 5000 zł

Przed wyjazdem otrzymasz dokładne instrukcje dotyczące przygotowania się do wyprawy oraz zaproszenie na spotkanie  online, na którym  omówimy wszystkie kwestie związane z podróżą.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wyprawie kliknij tutaj